Kıl Dönmesi Nasıl Geçer-Kıl Dönmesi Belirtileri Ameliyatı ve Kıl Dömesi Tedavisi 1

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer-Kıl Dönmesi Belirtileri Ameliyatı ve Kıl Dömesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer-Kıl Dönmesi Belirtileri Ameliyatı ve Kıl Dömesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer-Kıl Dönmesi Belirtileri Ameliyatı ve Kıl Dömesi Tedavisi 1
Kıl Dönmesi Nasıl Geçer-Kıl Dönmesi Belirtileri Ameliyatı ve Kıl Dömesi Tedavisi 1

kıl dönmesi nasıl geçer

Kıl dönmesi cilt alında kıl kökünde büyümekte olan kılların cilt yüzeyine çıkamayarak cilt altında kalmasına verilen isimdir. Genellikle cilt altında sarmal bir yapıda olan kıl dönmesi tahmin edebileceğiniz gibi kıvıcık saçlı insanlarda daha sık görülmektedir. Kıl dönmesi şikayetleri ile birlikte kıl folikülünde iltihap görülebileceği gibi iltihapsız kıl dönmeleri de görülmektedir.

Kıl dönmesi nerelerde görülür

Kıl dönmesi bacakta, kuyruk sokumu bölgesinde, yüzde göğüs bölgesinde yoğunlukla görülebileceği gibi vücudun diğer bölgelerinde, özellikle de tüy çıkan bölümlerinde kıl dönmesi görülebilmektedir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir
Kıl dönmesinin en sok görülen nedenleri yanlış traş, kılın cilt yüzeyine çıkamadan kırılması gibi nedenlerdir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere kıl dönmesine genetik yatkınlık ta bir vak’adır. Anne veya babalarında kıl dönmesi şikayeti görülen kişilerde kıl dönmesi rahatsızlığı görülme riski daha yüksektir. Bazı durumlarda kıl dönmesi dış eti olmaksızın kendiliğinden de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda tüy veya kıl diklemesine değil de yanlamasına çıkma eğilimi gösterirler. Özellikle keratozis pilaris bu duruma örnek teşkil etmektedir.

Kıl dönmesinin belirtileri

Kıl dönmesi belirtileri aslında çok karakteristiktir, Kaşıntı, yanma, akıntı, sivilce benzeri şişlik ve kızarıklık özellikle traş olduktan sonra daha da belirgin hale gelmektedir. Enfekte olmuş akne şikayetlerine çok benzeyen kıl dönmesi, ilerlediği takdirde özellikle yüzde ve ciltte çukurlar ve estetik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yönüyle kıl dönmesi riski konusunda uyanık olmak gerekmektedir. Özellikle sakal çıkış yönünün tersine tıraş olmak zorunda olan kişilerin kıl dönmesi konusunda dikkatli olması şarttır. Doğru traş teknikleri ile kıl dönmesi büyük oranda önlenedilir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır

Kıl dönmesinin oluşum şekline ve verdiği rahatsızlığın ciddiyetine ve ilerleme durumuna göre değişik tedavi alternatifleri bulunmaktadır. Oldukça yüzeysel görülen kıl dönmeleri, steril bir iğne veya cımbız yardımıyla çıkarılır. Burada dikkat edilecek nokta dönen kılın bir kısmının cilt dışında bırakılarak tekrar kıl dönmesi oluşmasına engel olunmasıdır. Şayet kıl dönmesi olan bölgedeki dönen batık kıl çıktıktan sonra yara iyileşir ise sorun ortadan kalkmış demektir. Ancak çoğu zaman kıl dönmesi tekrar edebilir. Bu durumda yara kapandıktan ortalama birkaç hafta sonra, daha önce kıl dönmesi oluşan bölgede derin sivilce oluşumu gibi ağrılı ve akıntılı bir durum ortaya çıkabilir. Özellikle kıl dönmesine bünyesi yatkın olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesinin deri altında kist oluşturduğu durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir. Bu operasyona kıl dönmesi ameliyatı adı verilmektedir. Kıl dönmesi ameliyatı aşağıdaki video da izleyeceğiniz üzere basit bir cerrahi operasyon olup kıl dönmesi neticesinde oluşan içi kıl dolu kistin çıkartılıp atılmasını amaçlar. kıl dönmesi ameliyat sonrası kişinin bir süreliğine ameliyat bölgesi üzerine oturması uygun kaçmaz. Bunun yerine kıl dönmesi ameliyat sonrasında yüzükoyun istirahat etmeleri gerekmektedir. Kıl dönmesine yatkın veya sık bir biçimde kıl dönmesi şikayeti görülen kişilerde önleyici tedavi olarak elekroliz yöntemi ile kıl kökleri öldürülerek riskli bölgedeki kılların çıkmasına mani olunur

Piyasada kıl dönmesine engel olan bir takım bakım ürünleri ile medikal ürünler de satılmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı alkol içermekte iken bazıları alkolsüzdür. Hassas cilde sahip kişilerde alkolün cildi tahriş ettiği hesaba katılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>