Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli? 1

Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli?

Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli?

Cinsel hayat çiftlerin vazgeçilmez bir ihtiyacı ve çift olmanın gereğidir. Bu noktada özellikle evli insanların aklına sıkça gelen bir soru olan haftada kaç kez cinsel münasebete girmek normaldir sorusunu cevaplamak gerekiyor. Ama öncelikle belirtmek lazım ki sağlıklı bir cinsel yaşam için nitelikten ziyade nicelik önemlidir. Kısacası yaptığınız cinsel birlikteliğin kalitesi, sayısından daha önemlidir. Ancak evli çiftler arasında yukarıda değindiğimiz sorunun yanıtı da birçokları için büyük bir anlam ifade ediyor.

Evlilikte cinsel ilişki sıklığını incelerken kişilerin bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlara, yaş ve sağlık gibi etkenlere dikkat etmek gerekecektir. Günümüzde özellikle iş yaşamının çiftlerde oluşturduğu stres ve baskı unsuru, insanların evlerine işlerinden oldukça geç saatlerde gelmesine neden oluyor. Bu yorgunluk anlamına geliyor ve yorgun kişilerin cinsel açıdan pek te tatmin edici bir performans sunmalarını beklemek hata olur. O nedenle çevremizden de duyduğumuz kadarıyla iş yorgunluğu cinsel ilişki sıklığını da bir hayli seyrek bir rutine sokuyor. Diğer yandan sağlık şartları da cinsel uyumu etkileyen bir faktör olarak göz önünde tutulmalıdır.

Sağlıklı ve genç çiftler arasında 1 haftada ortalama olarak 2-4 kez cinsel ilişkiye girmek normal olarak kabul edilmelidir. Yeni evlilerde bu sıklık 3-5 e kadar çıkabilirken orta yaş ve üstü kişilerde 1-3 arasına gerilemektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cinsel ilişki sıklığı da haftada 1 e hatta 15 günde 1 e kadar düşüyor.

Cinsel ilişki sıklığı genellikle erkeklerin performansı ile doğru orantılıdır. biçiminde yanlış bir yrgı var. En az erkekler kadar kadınların da bu sıklığı belirlemede rol oynadıklarını söyleyebiliriz. Örneğin kadınların adet dönemlerinde cinsellik sıfıra inmektedir. Ayrıca hamilelik ve lohusalık dönemleri de keza aynı şekilde değerlendirilebilir.

Erkeklerin ise erken boşalma, sertleşme sorunu, yetersiz hormon salgılanması ve sperm üretimi gibi bir takım erkeklere has sorunları nedeniyle cinsel ilişkiyi arzu edilen sıklığa taşıyamadıklarını görmekteyiz. Keza aynı şekilde kadınlarda vajinismus, vajinal kuruluk veya vajinal hastalıklar, akıntılar cinsel ilişki sıklığını azaltan diğer önemli etkenlerdir.

 

Aşağıdak video da Uzman TV bizlere Bebek sahibi olmak isteyen çiftler hangi sıklıkta ilişkiye girmeli? sorusuna yanıt veren bir video sunuyor.

Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli? 1
Haftada Kaç Kez Cinsel İlişkiye Girilmeli? 1  
Kolay Hamile Kalma Yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>