Böbrek Yetmezliği Belirtileri (Renal Yetmezlik Belirtileri)

Böbrek Yetmezliği Belirtileri (Renal Yetmezlik Belirtileri)

Böbrek yetmezliği, günümüzde en aygın görülen böbrek hastalığıdır. Böbrek yetmezliğinin belirti olarak başlangıçta sinsi bir biçimde ilerlemesi ve pek çok kişinin belirtilerini ilk zamanlar pek dikkate almaması ve ihmal etmesi, bu rahatsızlığın ilerlemesine ve geri dönülmez, tedavi edilemez bir hal almasına neden olabilmektedir. O nedenle renal yetmezlik veya bilinen adıyla böbrek yetmezliği şikayetinden şüpheleniyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Böbrek yetmezliği akut ya da kronik bir biçimde gelişebilen bir durumdur. Böbreklerin idrar oluşturma, kanı temizleme, sıvı elektrolik dengesinin sağlanması, kalsiyum – fosfor metabolizması, sodyum potasyum dengelenmesi, vücuttaki fazla sıvının atılması gibi işlevleri vardır. İlaçlar ve benzeri toksik maddelerin atılımı da böbrekler vasıtasıyla olmaktadır. Kandaki hücrelerin azalması neticesinde oluşan kansızlığın tespiti ve buna ilişkin  kemik iliklerine mesaj bildirimi yapılması, D vitamininin metabolizmasına ilişkin de böbreklerde ciddi manada önemli bir takım görevler düşmektedir. bu görevlerin birinin veya en azından bir kısmının tam manasıyla yerine getirilememesi durumunda böbrek yetmezliğinden söz etmek mümkündür. Söz konusu böbrek yetmezliği belirtileri ise bu yazımızın konusu olacaktır.

Akut böbrek yetmezliği daha çok buna neden olan bir başka hastalığın sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalık kanamalı bir böbrek hastalığı olabileceği gibi enfeksiyon hastalığı da olabilir. Akut böbrek yetmezliği belirti olarak çok ani gelişir ve hızlı ilerler. Tedavisi de hastalık etkeni tedavi edildiği takdirde kolayca iyileşebilir.

Böbrek yetmezliği belirtileri özellikle akut böbrek yetmezliğinde böbrekte görülen kanamalar, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bilinç bulanıklığı, solunum yetmezliği görülebilir.

Kronik böbrek yetmezliği ise akut olanına nazaran daha sinsi gelişir ve tedavi için bir çok kişi ihmalkarlık gösterir.

Kronik böbrek yetmezliğinde ise uzun süreli bir hastalık gelişimi periyodu olduğu için ilk zamanlarda hastalığın ilk evrelerinde vücut, böbrek yetmezliği belirtilerini ört bas edebilmektedir. Ancak böbrek yetmezliği ilerledikçe kronik renal yetmezlik belirtileri ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler genelde gece idrara çıkma şeklinde olmaktadır. Zira böbrek bu durumda işlevlerini % 30 kapasiteyle sunabilmektedir. Gece idrara çıkma şikayetleri genelde artan bir şiddette devam eder. Bunun sebebi, idrarı böbrek yoğunlaştıramadığı için idrara çıkma ritmi bozulmaktadır.

İlerleyen aşamalarda kronik böbrek yetmezliği görülen kişiye aşağıdaki belirtiler sıklıkla görülür:

- Halsizlik
– Solunumda sıkıntı
– Sinir sistemindeki aksaklıklar,
– Efor kaybı
– Bulantı ve kusma
– El ve ayaklarda şişme
– Kaşıntı

Bu bulguların bir kısmı veya tamamı kronik renal yetmezlik belirtisi olarak bir kişide görülebilir. Bunun yanı sıra Böbreğin kanı temizleme ve süzme fonksiyonları bozulduğu için diğer organlar ve sistemler de bundan etkilenir. EL ve ayaklarda karıncalanma, kaslarda kramp benzeri ağrı ve tutulmalar, el ve ayaklarda uyuşma, bilinçli bozulmaları, uyuma halleri, havale geçirme, bayılma gibi belirtiler kronik böbrek yetmezliğinde görülen başlıca belirtilerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>